Sposoby na oszczędzanie energii

Oszczdzanie Img 174.jpg

Mówi się, że najtańsza energia to oczywiście ta, której nie zużywamy. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza jeśli bierzemy pod uwagę fakt, że energetyczne zapotrzebowanie na całym świecie wzrasta stale w zastraszającym tempie, za to zasób paliw kopalnych z każdą chwilą zmniejsza się.

Pocieszającym jest fakt, że ludzka kreatywność pozwala na nowe rozwiązania i wynajdowanie kolejnych odnawialnych źródeł energii, natomiast niezaprzeczalnie najlepszym krokiem w drodze do uniknięcia globalnej katastrofy energetycznej będzie ograniczenie zużycia energii, wszakże, potrzebujemy jej praktycznie w jakiejś dziedzinie życia. Nasza cywilizacja uzależniła się od energii i tak, energią napędzamy pojazdy, używamy jej do oświetlania, chłodzenia, gotowania – można by długo wymieniać, bo tak właściwie niewiele sfer swego przeżycia nie wymaga korzystania z energii.


Związane z tematem: https://wle.pisz.pl/ecobrokers


Domy eko

Wykonywane w nowym budownictwie budowle nieco przyczyniają się do kwestii ograniczenia energii, którą stosuje się choćby na docieplanie. Nowe budynki, zanim zostaną wybudowane, stawia się przed szeregiem rygorystycznych wymagań w tematach taki jak izolacja czy zapotrzebowanie na energię pierwotną.
Dobrym rozwiązaniem wydaje się być skorzystanie z pomysłu na dom energooszczędny, a nawet pasywny. Koszty są co prawda odrobinę wyższe niż w przypadku typowych kolosów z żelbetonu, natomiast w dalszej perspektywie inwestycja tego rodzaju zwróci się, uwzględniając oszczędności na zużyciu energii elektrycznej a nie tylko.

Jak możesz oszczędzać energię w swoim domu?

Jeśli dopiero planujesz budowanie domu, pomyśl o inwestycji w wysokiej jakości piec, który można zasilać biomasami. Odnawialne źródła energii takie jak ekogroszek czy pellet nie są dużym obciążeniem dla kieszeni, są ekologiczne a co najważniejsze – odnawialne.
Pamiętaj, aby nie gotować w czajniku elektrycznym więcej wody, niż rzeczywiście potrzebujesz, zmniejsz temperaturę w pomieszczeniach, jeśli nie potrzebujesz by była naprawdę wysoka. Nie pozostawiaj sprzętów elektrycznych w trybie czuwania – jeśli z nich nie korzystasz, odłączaj wtyczki – ziemia będzie Ciż z tego powodu wdzięczna!